Trápí Vás alergie? Tyto oleje Vám mohou pomoci!

Asi to znáte velmi dobře. Skončí zima a dorazí tolik očekávané jaro. Příroda se probouzí a chladnou šeď nahrazují pestré barvy květů a pučící zeleň. Málo co v vás probouzí tolik hezkých pocitů jako právě jaro. Bohužel pro nás začíná i sezóna podrážděných a červených očí, plného nosu a svědění, kýchání a mnoho dalších projevů sezonní alergie.

Medicínsky je alergie projev neúměrné reakce imunitního organismu na cizí látky vstupující do našeho organismu. Alergie se u nás může projevit kdykoliv v průběhu života. Stačí mít oslabený imunitní systém a setkání se s alergenem. A to, co Vám celý život nevadilo, najednou může být problém.

Jakou léčbu zvolit?

Je důležité říct, že moderní medicína nabízí řadu přípravků určených alergikům a pomáhají zmírnit projevy alergie několika způsoby. Je však také dobré vědět, že vedle syntetických přípravků existují ty přírodní, které Vám mohou také pomoci zvládat alergie a její projevy. V tomto článku se věnujeme konkrétně esenciálním olejům, jejichž působení je pestré od uvolňování dýchacích cest až po zklidnění organismu a utišení rozbouřeného imunitního systému.

Tak jak tak nejste-li si jisti používáním esenciálních olejů v kombinaci s léky či namísto léků, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Není našim cílem radit Vám přestat brát léky. Naopak Vám nabízíme obohacení o další možnosti léčby.

Použití esenciálních olejů při boji s projevy alergie

Jak jsme již psali, esenciální oleje lze použít jako alternativní nebo doplňkovou léčbu alergických projevů. Oleje jsou získávány z rostlin a přináší několik možností použití. Mezi ty oblíbené způsoby patří:

  • rozptylování do vzduchu
  • nakapání do koupelí a lázní
  • zředěné je můžete nanášet na pokožku
  • jejich inhalování přímo z lahvičky

Vdechování vůní olejů je známé jako aromaterapie. Tento způsob použití stimuluje vaše tělo prostřednictvím čichových orgánů, kdy přírodně obsažené chemické látky v esenciálním oleji stimulují Váš mozek k určitému chování zmírňujícímu projevy alergie a zlepšení odpovědi organismu na tyto alergeny.

Stejně jako u aromaterapie i aplikace olejů na Vaši pokožku stimuluje Vaše tělo. V tomto případě se oleje dostávají prostřednictvím pokožky do krevního řečiště, kudy putují nejen do mozku. Připomínáme, že většinu olejů je dobré před použitím na pokožce zředit. Použít můžete téměř jakýkoliv olej použitelný v kuchyni či v kosmetice. Vždy je lepší zvolit ten, který má méně výrazné aroma – mandlový, arganový, ale i kokosový olej. Více o tom se můžete dozvědět v článku Jak a které esenciální oleje používat. Přehled všech olejů a jejich možnosti použití na pokožce potom najdete zde.

1. Levandule

Levandule patří mezi nejoblíbenější esenciální oleje a není se čemu divit. Esenciální olej z levandule může pomoci zmírnit příznaky alergie díky svým schopnostem uklidnit organismus a snížit napětí. Studie dokonce uvádí, že olej z levandule může pomoci snížit alergický zánět a rozšiřovat sliznice.

Vyzkoušejte přidat několik kapek oleje z levandule do difuzéru, ideální v ložnici večer před spaním. Také můžete nakapat pár kapek na polštář a dopřát si tak klidný spánek bez omezujících pocitů způsobených alergií. Levandule také pomáhá zmírnit pocity úzkosti a může být obzvláště uklidňující během stresu. Vyvolává pocity sebevědomí a relaxace.

Esenciální olej z levandule mimo jiné také podporuje nervový systém a kardiovaskulární systém. Při použití na pokožce může pomoci udržet pokožku čistou a zdravou. Může také zklidnit menší podráždění kůže a zmírnit svědění po kousnutí hmyzem.

2. Eukalyptus

Eukalyptový olej je známý pro své protizánětlivé účinky a může vám pomoci s napětím a přetížením. Pocit chladu, který zažíváte při jeho vdechování, Vám může pomoci zklidnit se, „vychladnout“ a také zmírnit projevy alergické reakce

Vědci začínají pomalu rozumět tomu, jak použití eukalyptového oleje přispívá v boji se záněty. To je něco, co může vést ke zmírnění alergických příznaků. Zkuste rozptýlit eukalyptus do vzduchu nebo jej vdechnout z lahvičky. Uvidíte, jak osvěžení a uvolnění budete.

Při používání eukalyptu však nezapomínejte na to, jak silný a účinný olej to je. Začněte jej tedy používat pomalu a ve chvíli, kdy se nebudete cítit po jeho použití dobře, přestaňte jej užívat. Eukalyptus také nikdy neužívejte vnitřně.

3. Tea tree

Čajovníkový olej je jeden z nejlepších protizánětlivých olejů a může pomoci s příznaky alergie. Můžete jej rozptylovat pomocí difuzéru, můžete si přivonět k lahvičce vždy, když potřebujete úlevu, nebo jej také můžete zředěný nanést na pokožku, ideálně na zápěstí či šíje. Poslouží Vám nejen jako osobní parfém, jeho vůně Vás bude osvěžovat a podpoří Vás při projevech alergie.

4. Máta peprná

Je známo, že silice máty peprné pomáhají redukovat zánět. Také pomůže uvolnit dýchací cesty a zlepšit dýchání. Určitě jej přidejte do svého difuzéru nebo jej inhalujte přímo z hlavičky.

Kombinace máty peprné s levandulovými a citronovými oleji vytváří účinnou a uklidňující kombinaci olejů podporujících Vás při projevech elegie. Mějte však na paměti, že kombinované oleje mohou zvýšit jejich působení, buďte tak opatrní. Pokud použijete citrusové oleje zejména na pokožce, vyvarujte se pobytu na slunci alespoň na 12 hodin od aplikace.

5. Citron

Esenciální oleje z citrusů se často používají v aromaterapii pro zvýšení energie a bdělosti. Esenciální olej z citronu nám může take pomoct uvolnit naše dýchací cesty a zmírnit podráždění, což je přínosné při projevech alegie. Rozptylujte tak olej v difuzéru nebo jej naneste zředěný na pulsní body (zápěstí, krk).

Pokud však používáte citron nebo jiné oleje z citrusů, nevystavujte pokožku slunečnímu záření nebo soláriu. Tyto oleje způsobují fotosenzitivitu.

Kombinace těchto olejů

Samozřejmě Vaší fantazii se meze nekladou. Výše uvedené oleje můžete kombinovat „dle chuti“ v difuzéru nebo si můžete vyrobit osobní parfém spolu s frakcionovaným kokosovým olejem. Vždy také naslouchejte svému tělu, samo Vám řekne, co se mu libí a co nikoliv.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-allergies#risks-and-complications, www.doterra.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *