Šest jednoduchých způsobů, jak relaxovat

Mnoho lidí vnímá čas odpočinku a relaxu jako luxus. Jako něco, na co nemají čas nebo co si nemohou dovolit. Často se snažíme zvládat všechny denní povinnosti a stíhat náročný program, až myšlenky na chvíli odpočinku vnímáme téměř negativně, jako něco, co nám narušuje plány a čemu je třeba se vyhnout.(1)

Výzkum však ukazuje, že umění relaxace a uvolnění mysli a těla je klíčové pro zvládání různých výzev a náročných situací, které nám život každodenně přináší. Naštěstí existuje celá řada jednoduchých a časově nenáročných způsobů, jak si dopřát chvíli relaxace, zklidnit hlavu a uvolnit napjaté tělo. Výsledkem tak může být lepší zvládání stresu a spokojenější život.

1. Dech

Vztah mezi dechem a emocemi je již dlouhá léta zájmem vědců. Jedna studie publikovaná v časopise Applied Psychophysiology and Biofeedback ukázala, že dýchání přímo ovlivňuje autonomní (probíhající bez našeho vědomí) procesy v naší centrální nervové soustavě. Již tak víme, že dýchání může být cestou vedoucí k vyrovnanému stavu těchto autonomních procesů v mysli.

Zkuste tak chvíli kontrolovat svůj dech a řídit tak práci mysli. Nácvik soustředěného dýchání je velmi jednoduchý. Zkuste vědomě prodlužovat výdech. Vydechujte po dobu šesti sekund a vědomě vytlačujte všechen vzduch z plic. Poté naplňujte  plíce vzduchem po dobu čtyř sekund. Tento cyklus můžete opakovat až 10krát.

2. Expresivní psaní

Většina z nás tráví spoustu času ve své vlastní hlavě, ve svých myšlenkách. Vědci během studují prokázali, že expresivní psaní (tedy to, když své myšlenky nebo cokoliv, o čem nás baví psát, sepíšeme do deníku nebo do počítače) má pozitivní dopad na kohokoli, kdo prožívá stres, tedy na většinu z nás.(2)(3)

„Hodit“ své myšlenky na papír může to být rychlý způsob, jak se „vypovídat“ vyčistit si mysl. Psaní deníku vám může zabrat pouhých deset minut denně  a díky moderní technologii je to pohodlnější než kdy dříve. Různé deníkové aplikace vám umožňují provádět zápisy přímo do telefonu.

3. Procházky a chůze

Krátká procházka nás dokáže neuvěřitelně uvolnit, zejména ve chvílích, kdy máme pocit, že výzev je až příliš a jsou nepřekonatelné. Stejně jako jiné formy cvičení i chůze produkuje v našich tělech endorfiny, které bojují proti stresu a pomáhají nám relaxovat. Chůze může být zároveň také meditací. Když se mentálně odpojíme a projdeme se po okolí, často si všimneme věcí jako je obloha a zvuky kolem nás, které nás uvolní a potěší. Zároveň nás naše smysly vtáhnou zpět do přítomného okamžiku a my tak přestaneme přemýšlet nad tím, co bude a jak vše zvládneme.

4. Progresivní svalová relaxace (PMR)

Americký lékař Edmund Jacobson ve 30. letech 20. století během svého výzkumu vzájemných vlivů mezi tělem a myslí přinesl koncept progresivní svalové relaxace jako způsob řešení stavů úzkosti. Tento proces zahrnuje postupné napínání a uvolňování různých svalových skupin a souběžného řízení dechu. I když tato technika uklidňuje primárně mysl, může být obzvláště užitečná také pro ty, kdo hledají způsob, jak uvolnit tělo.

Ideální je praktikovat protahování dvakrát denně, kdy každé cvičení nezabere více než deset minut. Postupné napínání a uvolňování svalových partií netrvá déle než několik desítek sekund a postupně procházíme svalové partie od chodidel až po svaly kolem očí. Detailní postup je k dispozici například na http://www.dobrapsychiatrie.cz/relaxace/svalova-relaxace

5. Udělejte něco, co vás baví a těší

Pro někoho může být „uvolnit se“ obtížné, obzvláště ve chvíli, kdy na uvolnění zaměříme rozbouřenou mysl. Zkuste něco jiného – udělejte si čas na něco, co vás baví. Vyhrazení si času na věci, které máte rádi, vám umožní poodstoupit od jakýchkoli výzev, se kterými se potýkáte, a „resetovat“ tělo i mysl.

6. Inhalujte uvolňující vonné oleje

Esenciální oleje mají tu úžasnou schopnost vstupovat do každé buňky v našem těle a tím i ovlivňovat, jak se cítíme. Vyzkoušejte některý z těch, které jsou „odborníky“ na zvládání napětí a uvolnění těla i mysli.

Zdroje:

(1) Jerath R, Crawford MW, Barnes VA, Harden K. Self-regulation of breathing as a primary treatment for anxiety. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2015;40(2):107-15.

(2) Blasio PD, Camisasca E, Caravita SC, Ionio C, Milani L, Valtolina GG. THE EFFECTS OF EXPRESSIVE WRITING ON POSTPARTUM DEPRESSION AND POSTTRAUMATIC STRESS SYMPTOMS. Psychol Rep. 2015;117(3):856-82.

(3) Psaní jako cesta k uzdravení, dostupné online na https://psychologie.cz/psani-jako-cesta-k-uzdraveni/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.