Jak podpořit oslabenou imunitu?

Zdravý imunitní systém funguje jako brnění těla, chrání nás před hrozbami, které nás neustále bombardují. Tyto hrozby jsou všudypřítomné – jsou na vašich rukou, v jídle, které jíme, a ve vzduchu, který dýcháte. Stejně jako dýchání nevěnujeme imunitnímu systému příliš velkou pozornost, dokud se něco nepřihodí – škrábanec v kůži, častá změna počasí, chřipková epidemie, pandemie…. stačí málo a najednou se cítíme pod psa, často i hůře.

Jak imunitní systém funguje

Imunitní systém je soustavou přirozených obranných mechanismů těla, které zabraňují invazi patogenními mikroby a eliminují infekci. Imunitní systém používá vrstvenou obrannou strategii. Kůže a sloučeniny vylučované kůží fyzicky a chemicky chrání vnitřní orgány a tkáně před vnějšími hrozbami. Mukózní membrány (hleny, mhustá tělní tekutina vylučovaná sliznicemi) v nose, ústech a krku chrání naše tělo před útočníky ze vzduchu a jídla. V blízkosti tělních otvorů jsou zase lymfatické uzliny a mandle umístěny tak, aby nasávaly patogeny a imunitní buňky, které jsou v nich přítomny, mohly tyto patogeny zničit a zabránit jim v vstupu do krevního oběhu. Leukocyty, také známé jako bílé krvinky, jsou velkou skupinou buněk primárně zapojených do útočné imunitní odpovědi. Dělají to tak, že patogeny zachytí, čímž regulují imunitní útok a tyto patogeny nakonec zničí.

Ve většině případů je imunitní systém schopen zvládnout běžné vnější hrozby relativně dobře, stačí malé oslabení, stres nebo vnitřní nerovnováha a můžeme mít zaděláno na větší problém, který vyžaduje naši podporu imunitnímu systému.

Správné fungování imunitního systému závisí na mnoha faktorech, včetně dostatečného spánku, pravidelného cvičení a vyvážené stravy. Podvýživa a nedostatek mikronutrientů mohou vést ke změnám imunitních odpovědí a ke zvýšenému riziku zdravotních problémů. Doplněním vaší stravy o konkrétní podporující potraviny, vitamíny, minerály a probiotika můžete vybudovat silný nebo posílit oslabený imunitní systém.

Podpora imunity přírodní cestou

To nejlepší máme často pod nosem a ty nejúčinnější přípravky nabízí sama Matka příroda. Mnoho éterických olejů má schopnosti podporovat imunitu, zejména díky přírodním chemickým složkám, které dokáží pomáhat tělu v boji s patogeny.

Krása použití éterických olejů pro podporu vašeho imunitního systému spočívá v tom, že existuje celá řada olejů a mnoho metod jejich aplikace, můžete tak zjistit, co pro vás funguje nejlépe.

Vědecké studie prokázaly, že rozptylování éterických olejů může pomoci desinfikovat vzduch, což přináší další ochrannou bariéru mezi vás a viry či bakterie v okolí. Kvalitní 100% éterické oleje můžete užívat vnitřně, jejich účinné látky tak budou doslova na dosah vašemu imunitnímu systému a mohou velmi rychle působit a pomoci.

dōTERRA On Guard©

Směs éterického oleje doTERRA On Guard kombinuje oleje z divokého pomeranče, hřebíčku, skořice, eukalyptu a rozmarýnu. Nedávná studie vědců doTERRA hodnotila účinky směsi doTERRA On Guard na lidské buňky. Čtyři různé kultury bílých krvinek a jedna kultura kožních buněk byly vystaveny směsi On Guard a vědci zkoumali následné změny v buněčné aktivitě. Studie potvrdila, že účinky směsi odpovídají známými účinkům jednotlivých obsažených olejů. Jejich zkombinování jedné směsi tak spojuje účinky několika olejů do jedné směsi.

Experimentální data také naznačují, že doTERRA On Guard může přispívat ke zdravé protizánětlivou odpovědi organismu, k hojení ran, být přínosná pro zdraví buněk a podporovat imunitu.

Možnosti použití On Guard

 • Podpora imunity – přidejte 2 – 3 kapky do rostlinné kapsle doTERRA a užijte vnitřně.
 • Účinný čistič povrchů v domácnosti – smíchejte několik kapek oleje s vodou v rozprašovači a vyrobte si účinný univerzální čistič povrchů

Celá rodina výrobků se směsí OnGuard

Kurkuma

Po staletí se kurkuma používá jako součást tradičních léčebných praktik v Číně, Indii a na Srí Lance. Éterický olej z kurkumy patří do stejné skupiny jako zázvor a mám velký přínos pro oběhový systém, zažívací systém, nervový systém a samozřejmě imunitní systém. Při vnitřním použití může kurkuma přinést antioxidační podporu, podporovat zdravé buněčné funkce a imunitní reakci organismu.

Kurkuma obsahuje kurkuminoidy a turmerony, které podporují boj s volnými radikály a působí tak jako antioxidanty, mají protivirové a protiplísňové vlastnosti, podporují zdravou odpověď organismu na záněty a podporují zdravou funkci nervového systému.

Možnost použití kurkumy

 • Kurkumový čaj
 • Přidejte kurkumu do rostlinné kapsle a užijte vnitřně jako každodenní dávku antioxidantů a pro podporu imunitního systému.
 • Přidejte kapku kurkumového oleje do sklenice vody a vypijte.
 • Přidejte olej z kurkumy do svých oblíbených slaných jídel (zkuste to s míchanými vejci, fritatami, rýží nebo polévkami).

doTERRA Purify

Zatímco Kurkuma pomáhá podporovat imunitní systém zevnitř, Purify směs očištění je ideální pro ochranu těla zvenčí. Tato směs kombinuje šest éterických olejů a vytváří silný čistící olej. Tea tree (Melaleuca), Limeta, Citron, Jedle sibiřská, Citronella a Koriandr společně poskytují silné očistné vlastnosti, které oceníte u vás doma, kdy nejen že ošetříte pracovní plochy, ale při rozptylování v difuzéru odstraníte pachy a patogeny ze vzduchu bezpečným a přírodním způsobem.

Jak Purify používat

 • Nakapejte několik kapek doTERRA Purify do difuzéru a pomozte vyčistit a osvěžit vzduch v domácnosti.
 • Přidejte pět kapek Purify do rozprašovače s vodou a použijte k ošetření a vyčištění pracovních desek.
 • Přidejte k domácím čisticím prostředkům pro čisté a voňavé prostředí

Oregano

Naše střeva mají velmi důležitou funkci v oblasti imunitního systému. Tenké střevo je hlavním místem trávení potravy a vstřebávání živin. V experimentální studii bylo zjištěno, že užívání esenciálního oleje Oregano zvyšuje výšku ve střevech obsažených klků, čímž se zvětšuje plocha střeva a tak prostor na vstřebávání živin a výskyt prospěšných bakterií. Esenciální olej Oregano také pomáhá zvyšovat integritu střevní bariéry.

Jak Oregano používat

 • Podpora zdravé imunity – užijte 1 kapku v rostlinné kapsli nebo 120 ml tekutiny denně pro udržení zdravého imunitního systému
 • Podpora zdravého dýchání – přidejte 1-2 kapky do kapsle a užijte vnitřně pro podporu zdravého dýchacího systému

Kvalitní spánek a duševní pohoda jako základní pilíř zdravé imunity

Důležitou součástí zdravého životního stylu je naučit se rozpoznávat a zvládat různé emoce. Jednou z emocí, kterou často přehlížíme, je stres. Stres se dostavuje ve chvíli, když cítíte tlak nebo napětí v reakci na náročnou situaci. Stres často způsobuje duševní a emocionální napětí a může mít negativní dopady na vaši fyzickou pohodu, zejména pokud jej neřešíte.

Jak zvládat stres?

Existuje celá řada metod, které vám mohou pomoci zvládat stres. Mnohé z nich jsou snadné a lze je provést intimně, aniž by si druzí všimli – dechová cvičení, zastavení se a krátké zklidnění… Je však důležité vnímat tyto situace a nedovolit si, aby vás více, než dokážete zvládnout.

 • Provádějte dechová cvičení
 • Jděte na procházku a vyčistěte si hlavu
 • Používejte uklidňující éterické oleje
 • Promluvte si o svých pocitech s někým, komu důvěřujete
 • Dělejte aktivity a koníčky, která vás baví

A jak může pomoci dōTERRA?

doTERRA Peace

Jako reakci na řadu situací, které každý den řešíme, vyvinula společnost doTERRA směs, která vám pomůže nalézt pocit klidu a ujištění ve chvílích, kdy to nejvíce potřebujete. Nádherná směs sladkých a mátových vůní doTERRA Peace přináší uklidňující a mírumilovnou vůni. Levandule, kadidlo, Ylang Ylang a další esenciální oleje se spojily, aby vytvořily směs bohatou na monoterpenové estery, které pomáhají zklidnit organismus a mysl.

doTERRA Serenity

Směs doTERRA Serenity má uklidňující a relaxační účinky, během chvíle Vás přenese do stavu blaženého odpočinku. doTERRA Serenity kombinuje éterické oleje na snížení napětí a zklidnění emocí a podporující klidný spánek. Směs doTERRA Serenity je vhodné doplnit užíváním rostlinných kapslí Serenity Restful Complex, umocníte tak tišící účinek esenciálních olejů a zajistíte si klid a odpočinek.

Střeva jako jeden z nejdůležitějších orgánů imunity

Probiotika, tedy tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou laktobacily nebo bifibakterie, obsažené např. v kefíru. Příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle. Starají se o to, aby v trávicím traktu nepřežívaly patogenní mikroorganismy, a zvyšují tak obranyschopnost organizmu. Udržují optimální pH prostředí pro správné fungování buněk imunitního systému, které se nachází přímo v sliznici střeva. Věděli jste, že počet těchto střevních bakterií převyšuje počet všech buněk v celém lidském těle?

Produkty dōTERRA určené pro doplnění probiotických kultur

A je toho mnohem víc!

Další oleje, které mohou podpořit Vaši imunitu:

Seznam éterických olejů podporujících zdravou funkci imunitního systému je opravdu dlouhý. Kdykoli přidejte některý z olejů do svého života, abyste podpořili svou imunitu tím nejpřirozenějším, co nám příroda dává. Nezapomeňte, že každý z uvedených olejů musí být užíván vnitřně, abyste dosáhli co největší podpory imunity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.