Esenciální oleje (nejen) při nošení roušky

Antivirové a antibakteriální vlastnosti esenciálních olejů

Bakterie a viry jsou opravdu inteligentní. Když jim dojte, že se k jejich likvidaci používají antibakteriální nebo antivirové látky, začnou mutovat a dané situaci se přizpůsobovat. To vše velmi rychle. Také umí spolupracovat a prostřednictvím procesu známého jako bakteriální konjugace mohou bakterie, které jsou v ohrožení, vyměňovat DNA s jinými druhy bakterií v okolí a v podstatě se stanou novým organismem odolným vůči antibakteriálním léčivům.

Celá naše planeta je zaplavena antimikrobiálními látkami a mikrobi si to uvědomují a mutují tak, aby těmto látkám a jejich účinkům unikli a stali se odolnými. Konečným výsledkem je, že léky s konkrétní účinnou látkou přestávají být účinné a mikrobi se stávají rezistentními.

Vědecké časopisy dnes pracují s řadou nových výzkumů antibakteriálního a antivirového potenciálu éterických olejů nebo jejich složek. Díky tomu víme, že o účinnosti éterických olejů není pochyb.

V univerzitních výzkumných laboratořích po celém světě bylo provedeno nespočet testů, při nichž bylo použito velké množství éterických olejů proti dlouhému a rozmanitému seznamu mikroorganismů. Je zřejmé, že některé éterické oleje jsou účinné proti některým bakteriím, zatímco jiné ne. Totéž lze říci o virech a houbách.

Je důležité také říct, že není cílem nahradit standardní léčbu farmaceutickými přípravky. Esenciální oleje všem mohou sehrát významnou preventivní roli. Ve chvíli, kdy ostatní lidé kolem nás mají infekce a jsou nachlazení, poskytují esenciální oleje pohotovostní sebe-obranu a působí jako záložní terapeutická možnost. Obecně lze éterické oleje používat spolu s většinou ostatních běžně používaných přípravků a léků. Nicméně i tak doporučujeme konzultovat použití esenciálních olejů v kombinaci s vašimi léčivy s lékárníkem nebo lékařem.

Úspěšný přenos mikroorganismů je z velké části zapříčiněn těsnou blízkostí lidí v přeplněných vlacích, školách, supermarketech, kinech atd. V mnoha asijských zemích je již běžnou praxí nosit obličejovou masku v období, kdy se ve vzduchu může objevovat infekce. Esenciální oleje tak můžeme snadno přidat i do těchto roušek a masek a posílit tak jejich ochranu.

Během chřipkové sezóny můžete nakapat jednu nebo dvě kapky éterického oleje na šátek, roušku nebo šál, když nakupujete v plném obchodě nebo cestujete vlakem nebo autobusem. Na pracovišti nebo doma zase můžete rozptylovat éterické oleje v difuzéru a v kritickém období i ve vyšších dávkách. Samozřejmě se budete muset poradit se svými spolupracovníky či rodinou a ujistit se, zda je i jim vůně olejů příjemná.

Antibakteriální, antivirová a fungicidní působení esenciálních olejů

Podívejte se, které oleje Vám mohou pomoci v boji a ochraně před viry, bakteriemi či houbami.

ESENCIÁLNÍ OLEJANTI-BAKTERIÁLNÍANTI-VIROVOVÝFUNGICIDNÍ
Bergamot (Citrus bergamia)*
Kardamom (Elettaria cardamomum)**
Heřmánek římský
(Anthemis nobilis)
*
Skořice
(Cinnamomum zeylanicum)
***
Hřebíček
(Syzygium aromaticum)
***
Koriandr – semeno
(Coriandrum sativum)
**
Eukalyptus
(Eucalyptus radiata)
**
Fenykl
(Foeniculum vulgare var. dulce)
*
Kadidlo
(Boswellia carterii)
*
Pelargonie
(Pelargonium graveolens)
**
Zázvor
(Zingiber officinale)
*
Levandule
(Lavandula angustifolia)
*
Citron
(Citrus limon)
*
Citronová tráva (Cymbopogon citratus/flexuosus)**
Majoránka
(Origanum majorana)
**
Meduňka
(Melissa officinalis)
***
Neroli
(Citrus aurantium)
*
Oregano
(Origanum vulgare)
***
Pačuli (Pogostemon cablin)*
Máta peprná
(Mentha piperita)
**
Rozmarýn
(Rosmarinus officinalis)
**
Santalové dřevo
(Santalum album)
*
Máta klasnatá
(Mentha spicata)
*
Tea tree
(Melaleuca alternifolia)
***
Tymián
(Thymus vulgaris)
***
Vetiver
(Vetiveria zizanoides)
**

Jak používat éterické oleje k ochraně před bakteriálními a virovými infekcemi

Existují dva základní způsoby použití éterických olejů: v prostředí kolem vás, a na našem těle.

Rozptylování do okolí v difuzéru

Existuje celá řada způsobů rozptylování olejů do svého okolí – v difuzéru, v a aromalampě, opařováním na topení apod. Vždy postupujeme podle pokynů dodaných s výrobkem.

Pokud je potřeba chránit se před infekcemi více než obvykle, použijeme v difuzéru 5–10 kapek esenciálního oleje.

Spreje

Jednoduchý protiinfekční pokojový sprej si můžeme snadno vyrobit pomocí vody a éterického oleje. Protože se voda a olej nemísí, přidejte éterické oleje do trochy bezbarvého alkoholu nebo rostlinného glycerinu, tím je před přidáním do vody rozmícháme a vše lépe spojíme. Před každým použitím je potřeba směs protřepat.

Použijte minimálně 20 kapek éterického oleje na každých 50 ml vody – s 1 čajovou lžičkou (5 ml) emulgátoru (nebo i bez něj). Použijte čistý, nejlépe nový rozprašovač.

Tělové spreje

Tělové spreje se snadno vyrábějí a jsou velmi univerzální, mohou být dostatečně malé, abychom je mohli používat i při cestování. A jak je vyrobit? Smíchejte vybrané éterické oleje a přidejte vodu (použijte malé množství glycerinu nebo alkoholu, pokud je máte po ruce, pro smíchání olejů s vodou). Vše velmi dobře protřepte a nechte uležet 24 hodin za občasného protřepávání. Použijte sprej do ovzduší kolem a na tělo.

Koupel

Aromatické koupele velmi dobře pomáhají zmírnit příznaky nachlazení a chřipky. Mnoho éterických olejů, které pomáhají v obci proti chřipce však nelze použít v lázních nezředěné nebo dokonce ani zředěné, protože by mohly dráždit pokožku. Při výběru olejů si proto dejte pozor. Vyberte si oleje, které jsou specifické pro vaše konkrétní příznaky – například bolesti svalů nebo bolesti hlavy. Před přidáním do vody použijte maximálně 8 kapek na koupel.

Inhalace

Papírové kapesníky: Použijte 1 nebo 2 kapky vybraného éterického oleje nebo směsi na papírový kapesník a podle potřeby přiložte k ústům a nosu a inhalujte.

Jednorázové obličejové roušky: Přidání tekutiny do jakékoli ochranné papírové obličejové roušky může zničit její účinky, a to v závislosti na použitém typu obličejové roušky. Obecně aplikujte 1 kapku éterického oleje na malý kousek látky a vložím jej do roušky. Esenciální oleje mohou dráždit váš nos, takže před použitím vždy naneste olej na látku a nechte chvíli odležet. Dobrou volbou pro tyto účely je Tea Tree, Tymián, Eukalyptus, Kadidlo a další.

Inspirováno knihou The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, Valerie Ann Worwood

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *