Esenciální oleje a těhotenství. Jde to vůbec dohromady?

Odpověď je ANO. Samozřejmě je potřeba dodržovat určitá pravidla hry a hlavně poslouchat své vlastní tělo.

Naučte se používat éterické oleje během těhotenství a kojení

Esenciální oleje mohou být velmi přínosné, chcete-li podpořit fungování celého těla, posílit imunitu, zklidnit emoce a pocity a zmírnit nepohodlí způsobené těhotenstvím či kojením. Esenciální oleje jsou funkční a přínosné během každé fáze života – dokonce i během těhotenství. I díky dodržováním správných bezpečnostních pokynů se tak můžete během těhotenství cítit sebejistě, o něco příjemněji a bezpečně.

Jistě Vám neřekneme nic nového, když zmíníme, že během těhotenství prochází Vaše tělo celou řadou změn. Tyto změny často vyvolávají pocity nepohodlí a zvýšené citlivosti a vnímavosti. Smyslem používání olejů během těhotenství je podporovat zdravou a správnou funkci celého těla a podporovat zdravý vývoj Vašeho dítěte.

Je tedy bezpečné používat éterické oleje, když jsem těhotná?

Provádět testy na těhotných ženách za účelem ověřit fungování esenciálních olejů není příliš etické a ne každá žena to chce podstupovat, počet studií zabývajících právě touto problematikou je omezené množství. Můžeme se však spolehnout na bohatou historii bezpečného používání vonných olejů během těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že během těhotenství a všech těch probíhajících změn není neobvyklé, že je žena více citlivá na éterické oleje a jejich působení. Je tedy důležité se před aplikací olejů poradit se svým lékařem.

Promluvte si se svým lékařem o možnosti používat éterické oleje během těhotenství

I když jste éterické oleje dříve užívali bez jakýchkoliv nepříjemných efektů, měli byste informovat svého lékaře o tom, že chcete nebo již užíváte éterické oleje. Váš lékař zná vás, vaše konkrétní zdravotní problémy a stav těhotenství, a proto by měl vědět i o Vašem záměru.

Protože každé těhotenství je jiné, Váš lékař je nejvhodnější osobou, která dokáže určit, zda je konkrétní olej pro Vás vhodný. Váš lékař Vám může poskytnout dobrou představu o tom, čeho se během těhotenství vyvarovat.

Bezpečnostní zásady pro použití éterických olejů během těhotenství

Při použití éterických olejů během těhotenství byste měli zvážit používané množství oleje. Jak jsme již psali – žena může být během těhotenství daleko více citlivá. Je tak dobré citlivě ověřit a vyzkoušet, jaké množství je pro Vás příjemné a jaké ne. Stejně tak metoda aplikace. To, co Vám sedělo dříve, může být nyní naprosto jinak.

Je také důležité si uvědomit, že ne všechny éterické oleje jsou opravdu čisté, kvalitní a bez obsahu syntetických chemikálií. Během těhotenství používejte jen čisté éterické oleje – ty, které neobsahují toxiny a kontaminanty. Všechny éterické oleje dōTERRA jsou důkladně testovány za účelem stabilní čistoty a bezpečnosti každé dávky.

Jaké éterické oleje mohu během těhotenství bezpečně používat?

Zde přinášíme několik tipů, jaké éterické oleje během těhotenství používat:

Ranní nevolnost a zvracení

  • Olej z máty peprné, kardamomu a zázvoru mohou zmírnit občasné žaludeční nevolnosti, užijte je v rostlinných tobolkách nebo nakapáním do sklenice vody.
  • Olej z máty klasnaté – spearmint – nabízí mnoho stejných výhod jako olej máty peprné, je však mírnější a citlivější.
  • ZenGest Směs trávení jak fyzického, tak emočního, poskytuje zdravý a přirozený způsob, jak zklidnit žaludek a podpořit zažívání.

Těhotenské bolavá záda a oteklé nohy

Masážní zklidňující směsi éterických olejů, jako je Deep Blue jsou ideální na ošetření spodní části zad, beder, kyčlí. Skvělé uvolnění přinesou i bolavým a oteklým nohám.

Lepší spánek

Dobrý spánek a odpočinek jsou během těhotenství prvořadé. Směsi jako doTERRA Balance, doTERRA Air, doTERRA Serenity, jsou uklidňující éterické oleje, které vytvoří relaxační a uvolňující atmosféru a podpoří Váš zdravý a regenerující spánek.

Éterické oleje jako Šalvěj, Kopr, Levandule a Santalové dřevo také podporují pocity klidu a mohou vytvořit ideální atmosféru plnou odpočinku a klidu.

Kromě rozptylování pomocí difuzéru a aromatického použití můžete tyto oleje použít i lokálně na pokožce. Ideální je jejich zředění nosným olejem, tedy kapku nebo dvě oleje smícháte např. s kokosovým olejem. Jednak zamezíte případné citlivosti pokožky na olej a také můžete ošetřit větší oblast.

Pár tipů pro lepší spánek nejen během těhotenství

  • Naneste několik kapek éterického oleje na peřinu, deku nebo polštáře.
  • Rozptylujte uklidňující éterické oleje prostřednictvím difuzéru alespoň 30 minut před spaním a ideálně i během spánku. Moderní difuzéry umí běžet celou noc, aniž by Vás rušily.
  • Přidejte jednu až dvě kapky oleje levandule do šálku horké vody a dopřejte si čaj, který vám pomůže uvolnit se a prohloubit spánek.

Lepší pleť

Tělo těhotné ženy se neustále mění a to včetně pokožce. Jak tělo pracuje a snaží se udržet krok s rostoucím plodem, může se kůže napnout až přepnout. Další výzvou, kterou mnoho žen během těhotenství zažívá, je zvýšení produkce mazu v pokožce. Naštěstí mnoho éterických olejů může pomoci snížit výskyt mastné pleti, snížit výskyt vad pokožky a zkrášlit ji.

Ty nejlepší éterické oleje pro Vaši pokožku:

  • Kadidlo
  • Grapefruitový olej
  • Smil italský (slaměnka)
  • Salubelle směs

Emoční podpora

Kromě všech těch už uvedených změn se mění i hormony a emoce. Chcete-li ukočírovat svou náladu během těhotenství, zvažte použití některého z éterických olejů ze sady doTERRA Emoční Aromaterapie. Tato kolekce obsahuje šest olejů, které vám pomohou vyrovnat se s řádkou emocí, se kterými se setkáte během těhotenství:

Porodní bolesti a porod jako takový

Éterické oleje podporují povznášející a uklidňující pocity, mohou tak být velmi přínosné během porodu a porodních bolestí, kdy narůstají stres, úzkostné pocity a vypjaté emoce.

Výzkumy ukazují, že ženy, které během porodu používaly éterické oleje, zaznamenaly méně úzkostných pocitů a cítily se pozitivnějí ve srovnání se ženami, které éterické oleje nepoužily (např. zde: https://springerplus.springeropen.com/articles/10.1186/s40064-016-3366-z)

Černý pepř a Bazalkový olej

Zřeďte je frakcionovaným kokosovým olejem a naneste na spodní část zad, bedra a uvolněte nepohodlí během porodu.

dōTERRA Balance a Divoký pomeranč

Tyto dva oleje vytváří ideální směs pro chvíle, kdy chcete srovnat emoce a zmírnit úzkostné pocity.

AromaTouch směs

Pomáhá uklidnit a uvolnit ztuhlé svaly a části těla, uklidňuje mysl i tělo a zmírňuje projevy stresu. Ideálně aplikujte na záda a ramena.

Šalvěj

Olej ze Šalvěje lze použít ke snížení napětí, což jistě oceníte při kontrakcích. Zkuste smíchat olej ze Šalvěje s jinými uklidňujícími esenciálními oleji, jako je například Levandule nebo Pelargonie.


Zdroj: dōTERRA, How to Use Essential Oils During Pregnancy, https://www.doterra.com/US/en/blog/healthy-living-how-to-use-essential-oils-during-pregnancy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *